Ferguson Grand Jury Reaches Decision; Announcement Expected Soon

Food Stamp Challenge: Day 1

What I bought for $19.60.

So I made it under my allotted amount of $19.60 for four days.

For about $17.60 I was able to buy: package of chicken thighs(cheaper than breast), 2 cans of black beans, 1 pkg of shredded mozzarella cheese, 1 pkg of corn tortillas, 1 box of instant oatmeal, 2 Cliff Bars and 12 eggs.

I am trying to eat as close to what I normally have. I think the food will last but I am eating smaller servings and I was not able to buy drinks or produce. I have 2 bucks left in case I want a cup of coffee, Diet Coke or apple.

I also shopped in a discount store to get the best prices. I could have absolutely bought a lot more but it wouldn’t have been as healthy. Canned soup was a dollar per can. Ramen is about 40 cents. Both are high in sodium and not very nutritious.

On my first day I found out how much harder it is to eat healthy on a $4.90 a day diet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

1 Comment

  • rams4life707

    I am a mom of three a full time student with a part time job, my husband works 40hrs per wk and we still are eligible for foodstamps. I live the foodstamp challenge everyday. The key is to buy on sale and use coupons. It is so very easy and tempting to buy $1.00 box items, however they are so unhealthy.